پتروشیمی هگمتانه در یک نگاه

صنعت پتروشیمی نبض توسعه و بدون تردید موتور توسعه ایران است، این صنعت به دلیل جایگاه خاص آن در تامین نیاز صنایع مختلف کشور به محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی و نیز صادرات و ارزآوری و همچنین اشتغالزایی، از موقعیت ویژه ایی در اقتصاد ایران برخوردار است. روند رو به رشد توسعه صنعت پتروشیمی، نشان می دهد این صنعت ارزش آفرین افزون بر تامین نیاز داخل می تواند در توسعه صادرات غیر نفتی نیز نقش اساسی ایفا کند.

بر همین اساس برای توسعه صنعت باید حرکت در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات نهایی با هدف کاهش خام فروشی مورد توجه ویژه قرار گرفته و حلقه های این زنجیره را به هم متصل کرد. جهش دوم صنعت پتروشیمی با ۴۵ طرح از سال ۱۳۹۲ آغاز و تا سال ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید. از سال ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۸، ۱۶ طرح از طرح های جهش دوم با سرمایه گذاری ۵/۶ میلیارد دلار و ارزش تولیدات ۵/۷ میلیارد دلار بهره برداری شد. در ادامه این جهش صرفا در سال ۹۹ تعداد ۱۷ طرح پتروشیمی و تامین خوراک ، به ظرفیت ۲۵ میلیون تن و با سرمایه گذاری ۱۱/۲ میلیارد دلار و ارزش تولیدات ۵/۱ میلیارد دلار (بر پایه قیمت های سال ۹۵) به بهره برداری خواهد رسید.

با اتمام طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن (۸۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۲) و ارزش تولیدات نهایی آنها معادل ۲۵ میلیاد دلار ( بر پایه قیمت های سال ۹۵) خواهد شد و درآمد این صنعت نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از دو برابر می شود.


نقش پتروشیمی هگمتانه در جهش تولید


مجوز تاسیس پتروشیمی هگمتانه در شهریور سال ۸۱ صادر شد تا همدان هم وارث سهم عظیمی از صنایع پتروشیمی کشور شود؛ طراحی که به منظور تولید PVC گرید پزشکی طراحی شده تا با راه اندازی آن کشور ایران از واردات این محصول بی نیاز شود. شرکت صنایع پتروشیمی هگمتانه مجوز تاسیس برای تولیدات محصولات پتروشیمی و انواع گرانول پلی وینیل کلراید را از وزارت صنایع اخذ کرده و ماشین آلات و تجهیزات لازم را از شرکت ایتالیایی IGS خریداری و وارد کشور نموده است.

کلنگ احداث پتروشیمی هگمتانه با ظرفیت تولید سالانه ۴۵ هزار تن (۳۶ هزار تن پودر و ۹ هزار تن گرانول) در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در جاده همدان- تهران زده شده است.

فارسی